KURU CİLT TİPİ


İnce bir üst deriye sahip olan kuru ciltlerde gözenekler de küçüktür. Yağ salgısının normalin altında olmasından dolayı, kuru ciltler mat bir görünüme sahiptir. Nem oranı çok az olduğundan cilt gergindir ve daha az gözeneğin olduğu yerlerde çatlaklar oluşabilir. Kuru cildin en kötü tarafı erken kırışması ve yanaklardaki derinin ince olmasıdır. Rüzgar, kötü hava koşulları, ultraviyole ışınları gibi etkenler kuru cildin zarar görmesine yol açabilir. Bu cilt tipine sahip olan kişiler genç yaştan itibaren doğru bir bakım uygularlarsa, erken yaşlanmayı önleyebilirler. Besleme ve nemlendirme, bilhassa kuru cilt tipinde oldukça önemlidir.

 

YAĞLI CİLT TİPİ

Yağlı ciltlerdeki parlaklık, yüzün neredeyse her bölgesinde görülmektedir. Gözeneklerin içleri dolu, sivilce ve siyah nokta oluşumuna müsait bir cilt türüdür. Bu tür ciltlerde yağ bezleri çok çalıştığı için, akne oluşma ihtimali de yüksektir. Çizgilerin daha az oluşabilmesine ve cildin daha uzun süre diri kalabilmesine rağmen, bu tür ciltlerin bakımına dikkat edilmez ise sarkma sorunu ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşla birlikte kırışıklıktan bile çok sayıda derin çizgiler gözle görülür bir hale gelir.

 

NORMAL CİLT TİPİ

Ciltteki gözenekler ortalama genişliktedir ve burun ile çenede daha fazla gözenek olabilir. Ayrıca bu alanlar göz çevresi ve yanaklara göre daha yağlı olabilir, ancak sivilce ve siyah nokta gibi sorunlar görülmez. Sıcak havalarda cilt az daha yağlı, soğuk havalarda ise daha kuru olabilir. Yaş ilerledikçe cildin kalitesini ve güzelliğini yitirmemesi için, erken yaşlardan itibaren doğru bakım ürünleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Normal cilt, en kaliteli cilt olarak da adlandırılmaktadır.

 

KARMA CİLT TİPİ

Cilt türleri arasında en sorunlu olan ciltlerden birisi de karma cilttir. "Karma" cilt bakımı zor olduğundan dermatologlara sıkça bu nedenle gidilir. Karma cilt, kuru cilt ya da aşırı yağlı cilt gibi dermatolojik bir durum olarak kabul edilmez. Yüzün orta kısımlarının (T bölgesi: burun, çene, alın) yağlı bir görünüme sahip olduğu, yüzün diğer kısımlarının normal-kuru özellik gösterdiği cilt tipidir.

Özellikle 20’li yaşlarda sıklıkla karşılaşılan bir cilt tipi olan karma cilt, ciltteki yağ ve nem oranının dengesizliğinden meydana gelmektedir. Cilt hem kuru hem de yağlı cildin niteliklerini taşır. Karma ciltte sebum salınımı çok fazla olduğundan alın, burun ve çene bölgelerinde çok fazla yağlanma görülür. Cildin geri kalanı ise aynı derecede sebum üretmediğinden daha kuru bir yapıya sahip olur.

Test

Form Gönderimi

Tamam